STA/gv
0 02.08.2014 12:29:33

Boljši tudi od gostiteljev

Grega Wernig
Slovenski košarkarji so v tretjem krogu turnirja Borislava Stankovića premagali domačine s 82:74 in se uvrstili v finale, kjer se bodo v ponedeljek ob 14.30 po vsej verjetnosti pomerili z Rusijo.
Tako se bo lahko B selekciji Rusije oddolžila za poraz v prvem krogu turnirja v Luoyangu, sicer doslej edinega Slovenija na šestih prijateljskih tekmah v okviru priprav na svetovno prvenstvo, ki se bo v Španiji začelo 28. avgusta.

Za napredovanje v finale je Slovenija potrebovala zmago z vsaj tremi točkami razlike. Do te prednosti je prišla že takoj na štartu (9:0) in jo nato nadgradila na 30:18. A tu so se začele težave. Ne dovolj agresivna obramba je Kitajcem omogočila neovirane mete z razdalje, ki so jih ti spretno izkoristili. V prvem polčasu so gostitelji zadeli pet od osmih poskusov za tri točke in se do odmora približali na pet točk zaostanka.

Najslabša za Slovenijo je bila tretja četrtina. Kitajci so nezbranost Slovenije, še zlasti pod obročem, kaznovali s številnimi lahkimi koši ter v 24. minuti prišli do rekordne prednosti (45:41). Na srečo je Jure Zdovc še pravočasno v igro poslal najboljšega strelca tekme Zorana Dragića, ki je v slabih dveh minutah z osmimi zaporednimi točkami poskrbel za preobrat (55:51).

Slovenija je vprašanje zmagovalca rešila v zadnjih petih minutah. Z delnim izidom 10:0 je dobre tri minute pred koncem prišla do osmih točk prednosti (73:65), ki jih je ohranila z natančnim izvajanjem prostih metov.

Zoran Dragić je bil prvi strelec tekme z 21 točkami (met 6:8 za dve točki, 1:3 trojke). Po dvanajst točk sta dosegla Edo Murić (8 skokov) in Jure Balažič (trojke 2:4), eno manj pa sta imela Domen Lorbek (met iz igre 4:5) ter Jaka Klobučar.

"Na začetku tekme smo zelo hitro povedli, potem napravili prednost desetih točk, na odmor med polčasoma pa odšli s petimi točkami naskoka, potem ko smo nekoliko padli in v zadnjih sekundah prejeli trojko. Tretjo četrtino smo ponovno začeli s slabo igro v obrambi. Kitajci so povedli, selektor pa je segel po minuti odmora, v kateri smo se znova zbrali, si po njej priigrali prednost in jo do konca zadržali. Res je, da smo igrali proti Kitajski B-ekipi, a je ta sestavljena iz zelo mladih košarkarjev, ki so perspektivni. Upam, da se v ponedeljkovem finalu še enkrat pomerimo z Rusi, saj na prvi medsebojni tekmi nismo pokazali pravega obraza," je dejal prvi strelec srečanja.

Slovenija - Kitajska 82:74 (59:56, 41:36, 19:12)

Luoyang - Športna dvorana. 6000 gledalcev. Sodniki: Belošević (Srbija), Maklin (Rusija), Pachego (Angola).
SLOVENIJA: Balažič 12 (2:2), Murić 12 (1:1), Blažić 2, Zupan 4, Z. Dragić 21 (6:11), D. Lorbek 11 (2:2), Klobučar 11 (7:8), A. Nikolič 2 (2:2), Omić 7 (1:2).
KITAJSKA: Xiaoyu 4 (2:2), Ailun, 11 (1:2), Quan 8 (2:2), Xiaochuan 9, Peng 16, Muhao 7 (3:3), Xiaoxu 5 (1:6), Qi 2, Zhelin 10 (6:9), Tailong 4.
Prosti meti: Slovenija 21:28, Kitajska 15:24.
Met za dve točki: Slovenija 23:33, Kitajska 19:36.
Met za tri točke: Slovenija 5:23 (Balažič 2, Murić, Z. Dragić, D. Lorbek), Kitajska 7:18 (Peng 4, Quan 2, Xiaochuan).
Skoki: Slovenija 29 (18 + 11), Kitajska 25 (16 + 9).
Osebne napake: Slovenija 22, Kitajska 26.